Аборт таблетками

Автор: Олег Животок

Медикаментозне переривання вагітності — це аборт без операції

Медикаментозний метод переривання вагітності — це метод переривання без операції. Медикаментозний аборт принципово відрізняється від хірургічного аборту: для його проведення використовуються таблетки для переривання вагітності Міфепристон та Мізопростол, він не вимагає інструментального входження в порожнину матки і застосування наркозу, що виключає багато ускладнень. Метод рекомендований Всесвітньою Організацією Охорони здоров’я як найбезпечніша форма аборту. Минуло більше 12 років з моменту першого застосування нашими гінекологами на практиці даного способу переривання вагітності і ми можемо з упевненістю сказати, що 95-98% — такий відсоток ефективності на сьогоднішній день має медикаментозний аборт. Київ — одне з перших міст України, в якому почав широко використовуватися самий щадний і безпечний метод переривання.

Медикаментозний аборт в Києві — як це відбувається

Медикаментозний аборт в місті Київ передбачає три візити до лікаря. (записатися на прийом)

Візит перший

 • Обстеження і консультація у гінеколога. Таблетки для медикаментозного аборту і правила їх прийому призначаються тільки лікуючим лікарем, і суттєва частина процедури виконується під його наглядом.

Лікар-гінеколог здійснює консультацію пацієнтки, проводить УЗД (ультразвукове дослідження) на предмет встановлення терміну вагітності (максимум 7 тижнів) і факту того, що вагітність розвивається в матці (це обов’язкова умова). Пацієнтка підтверджує намір перервати вагітність і підписує інформовану згоду на переривання вагітності медикаментозним методом. Потім потрібно зробити аналіз крові: на групу крові, резус-фактор, реакцію Вассермана (RW), а також мазок на флору.

 • Прийом препарату Міфепристон. Він призводить до блокування дії гормону прогестерону — це ключовий гормон, який відповідає за збереження вагітності і впливає на процес виношування плоду.

При відсутності протипоказань лікар дає прийняти на “легкий” шлунок від 1-єї до 3-х таблеток Міфепристона в залежності від терміну вагітності і індивідуальних особливостей організму (одна таблетка містить 200 мг Міфепристона). Ви повертаєтеся до звичного ритму життя і повинні з’явитися ще раз до лікаря через 36-48 годин. При цьому Вам відомо, куди слід дзвонити або звертатися з приводу свого стану. Важливо — не вирвати прийняті таблетки, щоб не втратити ефект від їх дії. Що може відбуватися в перші 48 годин після прийому міфепристона: запаморочення, легке нездужання, тягнучий біль внизу живота і можливо, що почнуться слабкі виділення, але це не обов’язково.

Медикаментозний аборт

Алгоритм медикаментозного аборту

Візит другий

 • Прийом препарату Мізопростол. Він виконується через 36-48 годин після прийому препарату Міфепристона, причому метод прийому Мізопростолу може бути як оральним, так і вагінальним (конкретний спосіб вибирає лікуючий лікар).

Під дією таблеток Міфепристона плідне яйце відшаровується від стінок порожнини матки. Наступний етап: необхідно його усунути з порожнини матки. З цією метою в клініці вам дадуть від 2-х до 4-х таблеток Мізопростолу (одна таблетка містить 200 мкг мізопростолу), прийом мізопростолу відбувається через 36-48 годин після прийому Міфепристона і він скорочує матку (за 2 години до і 2 години після прийому Мізопростолу не можна приймати їжу). Важливо — не вирвати прийняті таблетки, щоб не втратити ефект від їх дії. Протягом 2-4-х годин Ви перебуваєте в клініці. Саме в цей час у більшості жінок з’являються кров’яні виділення зі статевих шляхів. Коли Ви перебуваєте поза клінікою, Ви обов’язково повинні знати номер телефону лікаря, куди звертатися в разі потреби. Прийом таблеток Мізопростолу може супроводжуватися деякими симптомами, які прогнозовані і переборні:

 1. Біль. Скарги на біль і потреба в знеболюванні сильно варіює у різних жінок в залежності від емоційного типу особистості і порога больової чутливості. Рекомендується зручне сидіння або лежання; підтримка медичного персоналу або супроводжуючих близьких людей; відволікаюча музика або телевізор. При болях можна використовувати спазмолітики (но-шпа). Не рекомендується використовувати препарати з групи нестероїдних протизапальних засобів (нестероїдні протизапальні препарати), тому що вони зменшують дію таблеток мізопростолу.
 2. Підвищення температури і озноб. Мізопростол іноді є причиною підвищення температури. Таке підвищення температури не перевищує 38°С і триває не більше 2-х годин. Застосування парацетамолу усуває ці симптоми. Якщо підвищення температури понад 38°С і тримається більше 4-х годин або з’являється через день, то це не пов’язано з прийомом ліків, а сигналізує про інфекцію. Необхідно обов’язково повідомити про це гінеколога. Вам можуть призначити антибіотики.
 3. Нудота і блювання. У пацієнтки, яка прийшла на медикаментозний аборт, нудота може бути пов’язана з самою вагітністю. Однак абортивні препарати також можуть викликати нудоту, рідше блювоту. Зазвичай ці симптоми самостійно проходять; можна використовувати протиблювотні препарати.
 4. Діарея. Виникнення діареї пов’язано з прийомом таблеток мізопростолу. Зустрічається не часто, носить короткочасний характер, самостійно проходить. Лікування не потребує.
 5. Кровотеча. Переривання вагітності (звільнення порожнини матки) супроводжується кровотечою, зазвичай подібною до менструальної, але більш рясною. Однак така кровотеча зрідка призводить до зниження гемоглобіну та потребує будь-якого лікування.
 6. Рясна кровотеча зустрічається вкрай рідко, може бути у пацієнток з порушенням згортання крові. Необхідно знати, що рясною кровотеча вважається в тому випадку, якщо протягом години повністю просочуються кров’ю дві гігієнічні прокладки максимального розміру, і це триває два години поспіль і більше. В такому випадку вам необхідно зв’язатися з вашим гінекологом. Лікарем можуть бути використані додатково препарати, що скорочують матку або, при тривалій кровотечі, запропоновано вишкрібання стінок порожнини матки.

Візит третій

 • Прийом у лікаря через 2 тижні після проведення процедури. Цей прийом супроводжується обов’язковим проведенням УЗД.

На третю консультацію Вам ОБОВ’ЯЗКОВО необхідно прийти на 10-14 день після першої консультації, навіть якщо Вас нічого не турбує, щоб уникнути можливого розвитку інфекційного процесу в матці та інших важких ускладнень неповного аборту. Всі ускладнення після проведення медикаментозного аборту розвиваються тільки при неповному аборті і тільки, якщо жінка не приходить вчасно на повторну консультацію до гінеколога. Деякі жінки чомусь ігнорують цю рекомендацію і не з’являються вчасно на третю консультацію до гінеколога. Тільки у цих жінок можливий розвиток ускладнень, тому що у них вчасно не виявлять залишки плідного яйця в порожнині матки. Якщо Ви будете виконувати всі рекомендації лікаря, ускладнень у Вас не буде.

Візит в медичний центр необхідний для оцінки ефективності медикаментозного переривання вагітності: повний аборт, неповний аборт, зберігається вагітність. Як вже було сказано, ефективність методу становить 95-96% (відбувається повний аборт). У разі неефективності методу (неповний аборт, зберігається вагітність) через 14 днів після прийому таблеток міфепристону, жінка повинна завершити аборт хірургічним шляхом або вакуум регуляцією.

Під час медикаментозного переривання вагітності рекомендується:

 • не їхати з населеного пункту, в якому Ви перебуваєте, щоб у Вас завжди була можливість зв’язатися з Вашим лікарем;
 • уникати важких фізичних навантажень;
 • не ходити в баню, сауну, басейн;
 • не жити статевим життям.

Обов’язковою вимогою є відмова від прийому алкоголю в будь-якому вигляді і будь-якій кількості, обмеження куріння до повного закінчення методу медикаментозного переривання вагітності.

Виділення і регули після медаборту

У 80% жінок до 7-го дня після прийому таблеток міфепристона відбувається повний аборт і кров’яні виділення припиняються. До 14-го дня після прийому міфепристона у 96,6% жінок відбувається повний викидень. Мізерні сукровичні виділення після медикаментозного аборту можуть тривати до наступних регул. Наступні після медикаментозного аборту місячні повинні початися приблизно через термін, тривалість якого для вас є нормальним циклом, з можливою затримкою до 10 днів. Однак не в усіх перші місячні після медикаментозного переривання можуть початися відразу, приблизно у 13% пацієнтів перші місячні починаються через 60-65 днів після аборту.

Можливі ускладнення при проведенні процедури медикаментозного аборту:

 • Рясна кровотеча. Необхідність у серйозному втручанні при рясній кровотечі зустрічається дуже зрідка, всього в 0,1- 0,2% випадків – це набагато рідше, ніж при хірургічному аборті.
 • Дуже низький відсоток вагітностей (4-5%) може тривати після прийому таблеток для медикаментозного аборту. У тому випадку, якщо вагітність триває, а жінка передумала робити аборт, вона повинна бути попереджена, що є ризик вродженої патології плода при збереженні вагітності, яка не перервалася. Застосування таблеток може спричинити тератогенну дію на плід. Статистичні дані вказують на малий ризик вроджених дефектів після застосування мізопростолу (менше 10 вроджених вад на 1000 випадків нормальних пологів). Проте, в процесі консультування до проведення медикаментозного аборту гінеколог повинен роз’яснити жінці про необхідність обов’язкового завершення аборту хірургічним шляхом у разі невдалого результату медикаментозного аборту. Всі жінки повинні бути доведені до відома про ймовірність вроджених дефектів, якщо вони виберуть продовження вагітності, яка не перервалася після використання таблеток для медикаментозного переривання.

УВАГА!

Деякі клініки в інтернеті вказують “Вартість медикаментозного аборту — 1500 грн.”, але чомусь забувають вказати, що це вартість без УЗД, консультації та аналізів. Остерігайтесь клінік, в яких використовують незареєстровані в МОЗ України Міфепристон і Мізопростол.

 

ВІДПОВІДІ НА ЧАСТІ ЗАПИТАННЯ ПАЦІЄНТОК

На який день затримки місячних краще записуватися на медаборт?

 • На медикаментозний аборт краще записуватися не раніше, ніж на 7-ий день затримки місячних, тому що раніше цього терміну УЗД не може точно визначити наявність маткової вагітності, що в свою чергу є головною підставою для застосування медикаментозного методу переривання. І не довіряйте жодній клініці або гінекологу, якщо Вас запросять на УЗД раніше, ніж на 7 день затримки, це буде просте “викачування” Ваших грошей за зайве УЗД.

У мене була затримка менструації. Я купила в аптеці тест на вагітність, і він показав, що я вагітна. Чи достатньо такого підтвердження вагітності, щоб перервати її медикаментозним методом?

 • Цього достатньо для звернення до лікаря. Лікар-гінеколог, в свою чергу, повинен буде провести попереднє обстеження, в тому числі ультразвукове дослідження для того, щоб підтвердити наявність вагітності (обов’язково маткова вагітність) і уточнити її термін (максимум до 6-7 тижнів).

Чи можливо за допомогою тесту для визначення вагітності переконатися в тому, що плідне яйце після медикаментозного переривання вагітності вийшло повністю?

 • Тест для визначення вагітності буде позитивним ще протягом деякого часу навіть після повного виходу плідного яйця. Тому необхідно контрольне ультразвукове обстеження. Тільки воно дасть достовірний результат.

Чи зможу я вийти на роботу після прийому міфепристона?

 • Так, після прийому міфепристона пацієнтка може повернутися до свого звичайного ритму життя, передбачивши при цьому все необхідне на випадок кровотечі, яка може початися приблизно через 24 години після прийому таблеток.

Чи можу я скористатися міфепристоном, якщо я курю більше 10 сигарет в день?

 • Так, куріння тютюну не є протипоказанням для пацієнток молодше 35 років. У жінок більш зрілого віку, лікарю слід оцінити ступінь ризику для серцево-судинної системи, пов’язаного з прийомом простагландину. У тому випадку, коли пацієнтка вже мала проблеми з серцево-судинною системою, застосування цього методу не рекомендується.

Що мені робити, якщо після прийому міфепристону мене вирвало?

 • Зазвичай повне засвоєння препарату відбувається протягом наступних півтори години. Тому, якщо вас вирвало у проміжок цього часу, прийом міфепристону необхідно повторити, якщо пізніше – необхідності в цьому вже не буде.

Чи можна застосовувати препарат жінкам, які годують ? У мене затримка 4 дні, оберігалися поєднанням обчислення небезпечних днів і презервативом. Презерватив зісковзнув … День був “граничний” — якщо овуляція злегка змістилася, цілком може статися вагітність. Але другу дитину поки не плануємо, першого ще годую грудним молоком. Показаний мені медикаментозний аборт?

 • Жінкам, які годують груддю, слід припинити годування мінімум на 5 днів після прийому міфепристона. Надалі (через п’ять днів) ніякої небезпеки для вашої дитини прийом препарату міфепристон (перший препарат) не робить. Мізопростол (другий препарат) швидко метаболізується в організмі і в подальшому (після першого дня) не потрапляє у молоко матері. В іншому, якщо у Вас немає протипоказань до переривання медикаментозно, метод може бути використаний. Безумовно цей метод на сьогодні один з безпечних методів переривання вагітності.

Чи пов’язана ця процедура з сильними болючими відчуттями?

 • Ні, як правило, болі в області живота бувають помірними. Необхідність вдатися до болезаспокійливого засобу виникає лише в 16% випадків. Але рекомендовано полегшити ці відчуття, щоб пацієнтка залишилася розслабленою, щоб не затримувати вихід плідного яйця. Болі, пов’язані зі скороченням матки, зазвичай бувають тієї ж інтенсивності, що і при болісному протіканні менструації.

Чи повинна я зберігати постільний режим після прийому препарату?

 • Немає ніякої необхідності дотримуватися постільного режиму. Навпаки, це тільки затримає вихід плідного яйця. Цілком достатньо буде влаштуватися у зручному спокійному місці.

Чи може викликати цей метод рясні кровотечі?

 • У виняткових випадках маткова кровотеча може бути рясною. Контрольний огляд матки потрібен в 1,5% випадків. Пацієнтці повідомляється номер телефону лікаря і невідкладної медичної допомоги. При цьому настійно рекомендовано скористатися цими телефонами без коливань в разі потреби.

Після медикаментозного аборту жахливий побічний ефект — прийшли перші після аборту місячні і вже 15 днів йде кров. Чи нормально це?

 • Аборт будь-якого виду — це гормональний збій організму (це не побічний ефект після медаборту). Якщо контрольне УЗД і огляд шийки матки не виявили залишків плідного яйця, то швидше за все це і є гормональний збій. Можливо кровотеча пов’язана з наявністю ендометріозу (аборт будь-якого виду може сприяти розвитку ендометріозу в матці). Щоб виключити всі можливі варіанти причини кровотечі – потрібно сходити на прийом до гінеколога.

Якщо викидень не відбудеться в той момент, коли я буду перебувати в клініці, як я дізнаюся, що він дійсно стався?

 • Лікар повинен пояснити пацієнтці, що вихід плідного яйця може відбутися в домашніх умовах. Частіше за все це відбувається протягом перших 24 годин після прийому мізопростолу. Через два тижні зазвичай проводиться контрольний огляд порожнини матки.

Чи існує небезпека безпліддя після прийому міфепристона?

 • Ні, блокування рецепторів прогестерону носить тимчасовий і оборотний характер. Не спостерігається ніяких наслідків – ні для наступного менструального циклу, ні для фертильності в подальшому. Крім того, що спостерігалися випадки повторної вагітності ще до початку наступної менструації, необхідно почати використовувати протизаплідні засоби якомога раніше.

У яких країнах застосовується міфепристон?

 • Медикаментозне переривання вагітності із застосуванням міфепристона проводиться в багатьох європейських країнах, Канаді, США, Росії. Наприклад, в Європі (зокрема, у Франції) 80% жінок вважають за краще медикаментозний аборт хірургічному перериванню вагітності.

Джерела:
(1) ВООЗ. Безпечний аборт: рекомендації для систем охорони здоров’я з питань політики і практики. — 2-е вид. — 2012 р.
(2) Верховна Рада України. Про затвердження клінічного протоколу “Комплексна допомога під час небажаної вагітності”. Наказ №1177 МОЗ України від 31.12.2010 р.